O moich pracach


Makrama to sztuka tworzenia frędzli i koronek dekoracyjnych jedynie przez odpowiednie splatanie węzłów

Ciekawostki:

1. Makrama powstała nie wiadomo kiedy i nie wiadomo gdzie :) 
2. Termin makrama ma arabskie korzenie i pochodzi od słowa mahramatun (chustka) lub od migramah           (ręcznik bądź chusta na głowę).
3. Makramę wykonuje się tylko palcami - nie używa się żadnych drutów, szydełka, czółenka czy innych przyrządów.
3. Sławne gwiazdy i celebryci zaczęli nosić bransoletki wykonanych technika makramy (tzw bransoletki shanballa) przez co stały się bardzo modne.
4. Powstała też podkategoria tej dziedziny - tzw micro-makrama. Do tej techniki zalicza się przede wszystkim biżuteria


Teraz coś o mojej makramie:

Początki przygody z makramą to raczej wszystkim znane, plecione w dzieciństwie przez prawie wszystkich tzw. "bransoletki przyjaźni" z muliny. Plotłam jeszcze w czasach gimnazjum, potem w liceum..

Potem zrodził się pomysł "z nikąd" i zaczęłam pleść bransoletki "schamballa". Co ciekawe w ogóle nie wiedziałam, że się tak nazywają i że są takie modne.. Najpierw kilka dla siebie, potem dla kilku znajomych... potem na zamówienie.. Zaczęło się rozkręcać.

Aktualnie makrama pochłonęła mnie zupełnie.. moje plecionki stają się coraz bardziej zaawansowane.
Do moich prac używam sznurków: woskowanych, poliestrowych, nylonowych, dratwy. Moim największym odkryciem jednak stały się nici techniczne, które upodobałam sobie najbardziej.


W moich rękach powstaje głównie biżuteria. Wykonuję też makramowe przedmioty do wystroju wnętrz, ozdoby na ścianę, butelki, okładki na książki i inne..
Dodatkowo każdą makramę zabezpieczam impregnatem, który chroni przed wodą plamami etc.